piątek, 8 stycznia 2016

Jakie są koszty wykończenia mieszkania?

Przyszedł moment decyzji o kupnie mieszkania od dewelopera. Wydatek to nie mały a jeszcze trzeba je wykończyć. Ważne jest zatem dokładne określenie budżetu uwzględniającego wszystkie niezbędne koszty. 

Wiecie, że właśnie zakończyliśmy naszą inwestycję mieszkaniową. Choć może nie jest to jeszcze stan finalny, gdyż brakuje nam kilku elementów, to udało się wykończyć wnętrze niemal w całości. Od momentu rozpoczęcia prac na budowie prowadziłam notatki i zapisywałam sobie wydatki związane z naszym przedsięwzięciem. Dzięki temu stworzyłam listę wszystkich elementów inwestycji niezbędnych do stworzenia swojego kosztorysu. Nie obejmuje ona kosztów zakupu nieruchomości.


1. Zmiany deweloperskie

Jeżeli kupicie mieszkania jeszcze na etapie jego budowy, możecie nanieść zmiany w układzie ścian, instalacjach elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i CO. Należy jednak pamiętać, że każda korekta i związana z nią praca budowlana, dodatkowe gniazdko czy punkt świetlny wiąże się z kosztami jakie musicie ponieść na rzecz dewelopera. Po zaakceptowaniu projektu i wykonaniu zmian wystawia on dodatkową fakturę. O tym jak przearanżowaliśmy nasze mieszkanie możecie poczytać tutaj.


2. Robocizna

Dobra ekipa wykończeniowa to połowa sukcesów. Nie warto sugerować się niską ceną, bo to zwykle obraca się przeciwko nam i generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty.  Wartość pracy majstra jest często punktem wyjściowym do tworzenia budżetu inwestycji. Więcej o fachowcach przeczytacie tutaj


3. Materiały budowlane

Trzeba wiedzieć kiedy i na czym można oszczędzić. Tutaj właśnie może przyjść z pomocą doświadczony majster, doskonale rozeznany w cenach na rynku materiałów. Nie da się do końca przewidzieć kosztów w tej części inwestycji ale można założyć sobie orientacyjną kwotę.


4. Materiały wykończeniowe

Rozdzielam je od budowlanych, gdyż rozpiętość ich ceny jest ogromna i zależy tylko od naszej koncepcji i wyboru. Wlicza się do niej:

* Podłoga

W zależności od funkcji i stylu pomieszczenia oraz naszego budżetu możemy ją wykończyć np. panelami, deską podłogową, parkietem, gresem itp. Trzeba uwzględnić koszt samego materiału a także klejów, lakierów, podkładów oraz listew przypodłogowych. Dodatkowo w przypadku parkietu konieczne jest zatrudnienie parkieciarza a do posadzki przemysłowej specjalistycznej firmy.

* Ściany

Możliwości wykończenia ścian mamy wiele. Wystarczy wybrać z szerokiego asortymentu firm w dowolnej klasie jakościowej i cenowej. Koszty szacujemy uwzględniając metry kwadratowe powierzchni przeznaczone do pokrycia farbą, tapetą, cegłą, tynkiem dekoracyjnym, okładziną ścienną lub glazurą.

* Sufity

Mieliśmy w planach zamontowanie w kuchni drewnianych belek sufitowych. Jednak ich koszt okazał się zbyt duży i zastąpiliśmy je zdecydowanie tańszym sufitem podwieszanym. Najczęściej montujemy go w kuchni, łazience i przedpokoju. Wielu z Was lubi także aranżacje płaszczyznami sufitowymi w salonie. 


5. Stolarka drzwiowa

Skrzydła drzwi z futrynami możemy kupić gotowe lub zamówić u stolarza. Do kosztów należy dodać montaż, opaski drzwiowe oraz klamki.


6. Okna

Możemy pozostać przy parapetach zamontowanych przez dewelopera lub wymienić je np. na drewniane lub kamienne. Kolejnym wydatkiem jest wykończenie samego okna żaluzjami, roletami czy firankami oraz koszt ich montażu.


7. Wyposażenie łazienki

O wyposażeniu naszej łazienki pisałam tutaj. W jej skład wchodzi armatura czyli wszystkie baterie i przycisku spłukujące oraz sanitariaty. Należy pamiętać o niezbędnych dodatkach takich jak uszczelki, elementy montażowe, które często mają swoją niemałą cenę.8. Wyposażenie kuchni 

Kuchnia podobnie jak łazienka wymaga zakupu baterii oraz zlewozmywaka. Ich ceny mają dużą rozpiętość w zależności od materiału, wielkości i funkcjonalności.


9. AGD

O sprzęcie AGD można pisać eseje. Wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz potrzeb. My ze starego mieszkania zabraliśmy tylko pralkę i mikrofalówkę. Resztę kupiliśmy. Tego rodzaju wyposażenie jest znaczącym i mocno determinującym elementem budżetu.


10. Zabudowy

To kolejny duży punkt na liście wydatków. Najczęściej na zamówienie wykonujemy zabudowy w kuchni, łazience przedpokoju i sypialni oraz salonu. Czasem ich koszt wynosi 1/4 całego budżetu.


11. Meble wolnostojące

Jeżeli nie mamy swoich mebli, lista nowych jakie trzeba zakupić jest dosyć duża. Poczynając od zestawu wypoczynkowego ze stolikiem kawowym, po stół jadalniany z krzesłami, łóżko, regał itp.


12. Oświetlenie
Z Rafałem założyliśmy sobie, że kupimy wszystkie punkty świetlne, aby nie zostawiać wystających kabli. Oświetlenie w dużej części zamówiliśmy w jednym miejscu, co pomogło nam obniżyć koszty. Warto pamiętać, że do każdej lampy będziemy musieli dokupić żarówkę, gdyż tych zwykle nie ma w zestawach z oświetleniem.


13. Elementy szklarskie

Zaliczam do nich lustra w łazience, przedpokoju, sypialni a także szklaną przesłonę prysznicową na wannę lub wolnostojącą oraz w zależności od koncepcji wnętrza, szybę między szafkami kuchennymi. Można także stawiać szklane ściany, drzwi lub wykańczać płaszczyzny lustrzanymi okładzinami.


14. Dywany i wykładziny
Wprawdzie stanowią element dekoracyjny ale również spory wydatek. Możemy go jednak odłożyć na później.


15. Prace specjalistyczne

Często o nich zapominamy. Zaliczam do nich np. podłączenie płytki indykcyjnej przez elektryka z uprawnieniami (podbija nam kartę gwarancyjną), przeniesienie domofonu czy instalację ogrzewania podłogowego.  


W zestawieniu celowo nie podaję cen, gdyż trudno oszacować koszty wszystkich materiałów i elementów wyposażenia wnętrz. Wszystko zależy od ich stylu, jakości oraz ilości. Mam jednak nadzieję, że ta lista uświadomi Was i pomoże uporządkować wydatki jakie trzeba ponieść urządzając swoje mieszkanie.5 komentarzy:

 1. Spodziewałam się większej ilości konkretów, cen itp,ogólnie słaby tekst nie wnoszący nic nowego dla kogos kto zakupił mieszkanie w stanie deweloperskim. Wielka szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zamierzałam publikować kosztorysu, który mógłby wielu z Was wprowadzić w błąd...stworzyłam poglądową listę wszystkich składowych inwestycji, które trzeba uwzględnić przewidując swój budżet...jakich konkretów tutaj brakuje?

   Usuń
  2. Kosztorys można samodzielnie stworzyć na Kalkulatorach Budowlanych (kb.pl). Tam można uwzględnić dość dokładnie wiele szczegółów w trzech przedziałach cenowych. Zachęcam do wypróbowania, to nic nie kosztuje :)

   Usuń
 2. Przydatne podsumowanie tego co najważniejsze. A ceny zależą od tego co wybierzesz.

  OdpowiedzUsuń