piątek, 2 października 2015

Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę
Odbiór mieszkania to często bardzo stresujący moment, który wymaga spokoju, wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Jest to jedna z najważniejszych procedur w procesie kupowania mieszkania, podczas której można zgłosić wszelkie usterki, nieścisłości oraz sprawdzić zgodność wykonanych prac budowlanych z umową i projektem.

Jak już wiecie wczoraj odebrałam klucze do swojego mieszkania. Miałam je mieć 3 dni wcześniej, jednak w trakcie oględzin lokalu wyszło jeszcze kilka niedociągnięć, które deweloper musiał poprawić. Na odbiór wybrałam się z mężem, majstrem oraz znajomym, który jest kierownikiem budowy. Całą ekipą mogliśmy dokładnie przyjrzeć się wykończeniu i jakości prac budowlanych.

Zatem na co szczególnie zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?1. Doświadczona osoba towarzysząca

Jeżeli sam nie jesteś specjalistą w dziedzinie budownictwa, warto zabrać ze sobą kompetentną osobę. Może nią być doświadczony majster, budowlaniec lub inżynier budownictwa, mający odpowiednią wiedzę oraz sprzęt do pomiaru ścian i pomieszczeń. W przypadku, gdy odbioru dokonujemy sami, przyda się nam miarka, poziomica oraz kątownik.


2. Umowa deweloperska i projekt

Na odbiór weź dokumentację mieszkania, aby móc zweryfikować zgodność wykonanych prac ze standardami uzgodnionymi w umowie oraz w projekcie. Na ich podstawie sprawdź rozmieszczenie wszystkich instalacji, układ ścian oraz ich wykończenie, posadzki, rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej, wykończenie balkonu lub tarasu.


3. Odbiór w ciągu dnia 

Mieszkanie oglądaj tylko wtedy kiedy jest widno, przy świetle naturalnym. Łatwiej dojrzysz ewentualne nierówności czy pęknięcia.


4. Obmiar mieszkania

Zmierz wszystkie pomieszczenia w tym wnęki, garderobę i korytarz. Zwróć uwagę na proste kąty między ścianami i ich spionowanie. Mają duże znaczenie szczególnie w kuchni i łazience, gdzie zabudowa będzie robiona na wymiar a wszelkie widoczne nierówności w pionie lub poziomie będą wymagały zamaskowania. Prawidłowo postawione ściany mają też wpływ na podłogę i jej wykończenie. Posadzka również powinna być równa i pozioma.


5. Stolarka okienna i drzwiowa

Okna i drzwi powinny się z łatwością otwierać i zamykać. Sprawdź czy szyby lub rama okien nie mają zarysowań i zabrudzeń. Parapety powinny być dobrze zamontowane, bez szpar na styku z oknem. Jeżeli w umowie miałeś dodatkowo rolety lub osłony, upewnij się, że wszystkie są i można je swobodnie otwierać oraz zamykać. 


6. Instalacje

Zweryfikuj rozmieszczenie wszystkich gniazd elektrycznych i włączników. Sprawdź czy działa domofon i dzwonek oraz czy właściwie zainstalowano gniazda internetowe, telefoniczne i  telewizyjne. Upewnij się, że odpowiednio rozprowadzono odpływy i dopływy do sanitariatów, pralki, zlewozmywaka i zmywarki. Zobacz czy wszystkie grzejniki mają termostaty a grzejnik w łazience jest w miejscu zgodnym z projektem. Jeżeli umowa obejmowała wentylację mechaniczną w mieszkaniu, sprawdź czy klimatyzacja działa.


7. Porządek

Mieszkanie powinno być przez dewelopera wysprzątane. Nie może być żadnych śmieci, pozostałości po pracach budowlanych. Sprawdź czy ramy okien i drzwi są wyczyszczone i nie ma na nich śladów pianki montażowej czy gipsu. Przyjrzyj się posadzce czy nie ma grudek gipsu lub tynku, które potem będziesz musiał sam usunąć.


8. Piwnica

Obmierz piwnicę i sprawdź czy jej powierzchnia oraz lokalizacja zgadza się z zapisami w umowie.


9. Garaż

Upewnij się, że dostałeś właściwe stanowisko postojowe/garaż o wskazanych w umowie wymiarach. Sprawdź przy okazji czy działa brama garażowa.


10. Protokół

Podpisz protokół  po dokładnych oględzinach i pomiarach mieszkania, piwnicy i garażu. Jeżeli masz jakieś zastrzeżenia do wykończenia lub są jakieś niedociągnięcia, uwzględnij je w protokole. Deweloper musi określić kiedy usunie wszystkie usterki.  W przypadku gdy wady lokalu są znaczące np. nieprawidłowe rozmieszczenie ścian, niesprawna instalacja, nie podpisuj protokołu do momentu naprawy defektów.
Poświadcz odbiór kluczy, po uprzednim sprawdzeniu czy pasują do właściwych drzwi i skrzynki na listy. Przypilnuj aby otrzymać wszystkie gwarancje oraz kod do domofonu i pilot do garażu.
 2 komentarze:

  1. Dziękuję za wskazówki! Wydrukowałam sobie Twój artykuł i mam zamiar zabrać go w przyszłym tygodniu na odbiór mieszkania, żeby o niczym nie zapomnieć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że się przydadzą ;)..trzymam kciuki!

      Usuń