wtorek, 15 września 2015

5 sposobów jak nie przestać kochać swojego domu
Człowiek ma przewrotną naturę. Szybko przyzwyczaja się i oswaja z zaistniałą sytuacją ale też równie szybko potrafi popaść w rutynę i nudę. Często entuzjazm towarzyszący urządzaniu wnętrza gaśnie po kilku miesiącach użytkowania i tracimy serce do przestrzeni, w której mieszkamy. Są jednak sposoby, żeby temu zapobiec.


Z wnętrzami jest jak z relacjami międzyludzkimi. Trzeba je pielęgnować, dbać o nie, odświeżać, podsycać zainteresowanie i nie pozwolić, żeby pokrył je kurz codzienności. Aby uczucie komfortu, intymności i przywiązania nie gasło warto wprowadzić do swojego domu kilka zwyczajów.

1. Porządek 

Warto zadbać by nasze wnętrze było uporządkowane. Nie muszą stale błyszczeć okna czy wypolerowana podłoga, ale w przestrzeni powinien panować ład i harmonia. Sprzyja temu nieprzeładowane zbędnymi rzeczami oraz meblami wnętrze. Kiedy pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów, będziemy mogli odetchnąć i cieszyć się przestronnym mieszkaniem, w którym nic nas nie przytłacza. Wówczas dużo łatwiej zapanować nad porządkiem oraz estetyką wnętrza. Spójrzmy na ściany i półki, czy nie są zagracone brzydkimi bibelotami, nie pasującymi do siebie w żaden sposób. Czy stary, wytarty dywan dodaje przytulności czy przytłacza wnętrze. A może warto odsłonić i odświeżyć podłogę lub przejrzeć zapomnianą witrynę w kącie pokoju.


2. Remont/naprawy

Należy zawsze dbać o stan techniczny naszego domu. Nie tylko ze względu na komfort użytkowania ale także z uwagi na bezpieczeństwo domowników. Zatroszczmy się zatem o bieżącą naprawę wszystkich usterek i uzupełnianie ubytków. Nie musi się to wiązać z dużymi nakładami finansowymi. Wystarczy systematyczność, aby jedna szkoda nie pociągnęła kolejnej. Bo jeśli ją zostawimy i co gorsze przyzwyczaimy się do takiego stanu rzeczy, trudno później o mobilizację w jej naprawie. Nasze wnętrze stanie się niedoskonałe i wadliwe a nas zacznie to męczyć. Zatem jeśli odpadną drzwiczki w szafce - zreperujmy zawias. Jeśli przepali się żarówka - bezzwłocznie ją wymieńmy. Odstaje kawałek tapety - przyklejmy ją, a jeśli znudzi się wzór, możemy ją pomalować. Cieknący kran to zwykle sprawa pękniętej uszczelki. Krzesło, na którym można się bujać wymaga zazwyczaj jedynie sklejenia. Obdartą tapicerkę kanapy można wymienić lub przykryć piękną narzutą. Opłaca się od czasu do czasu odświeżyć ściany, uzupełnić ubytki w podłodze, zmienić froty szafek kuchennych czy zakurzoną i pożółconą lampę w salonie.


3. Zdjęcia

Często zapominamy, a jeśli już pamiętamy, to zwyczajnie nam się nie chce wywoływać zdjęć z wakacji, rodzinnych uroczystości czy uchwyconych codziennych chwil. A gdyby tak się zmobilizować i stworzyć na ścianie piękną galerię w ładnych ramach. Mamy wówczas niedrogą i niepowtarzalną dekorację oraz sposób na zagospodarowanie nieciekawej, pustej ściany. Wywołane zdjęcia to nie tylko doskonały ozdobnik wnętrza ale także emocje z nimi związane. Zaaranżowane w przestrzeni mieszkalnej powodują, że się z nią utożsamiamy. Eksponujemy naszej wspomnienia i przeżycia, otaczamy się tym co najprzyjemniejsze. Zdjęcia personalizują w naturalny sposób bezosobowe wnętrza.


4. Dodatki

Przedmioty dekoracyjne to najłatwiejszy i najtańszy sposób na odmianę wnętrza. Zatem gdy znudzi nam się wystrój, a nasz nastrój zmieni się z nadejściem kolejnej pory roku, wymieńmy poduszki, zasłony czy choćby podkładki na stół. Wprowadzanie zieleni do mieszkania nadaje mu kojącego klimatu. Nowy kolor ręczników łazienkowych i akcesoriów może odmienić styl każdej łazienki. Bawmy się się dodatkami tak by były wyrazem naszych upodobań i indywidualizmu. Warto unikać katalogowych rozwiązań i całkowitego powielania wystrojów z wnętrzarskich magazynów czy blogów. Pozbawione naszej osobowości mogą męczyć lub łatwo się opatrzyć.


5. Ludzie

Mimo pędu za modą i dążenia do doskonałości w aranżowaniu wnętrz, głównym i najważniejszym elementem tworzącym dom są ludzie, jego mieszkańcy. Aby dobrze czuć się w swoim mieszkaniu musimy w nim żyć, razem. Celebrować wspólne chwile przy stole (dlatego jest to jeden z najważniejszych mebli we wnętrzu) czy na wygodnym komplecie wypoczynkowym. Także wspólne poranki w jednym łóżku (opłaca się zainwestować w duże posłanie) czy gotowanie razem jednoczy ludzi, nadaje wnętrzu znaczenie przestrzeni integrującej i łączącej członków rodziny. Z przyjemnością wracamy do domu, który jest synonimem wspólnoty, miłości i szacunku. Gdzie jest wspólna przestrzeń, w której można pobyć razem. A co jeśli mieszkamy sami? Stwórzmy w naszym mieszkaniu miejsce na spotkania z przyjaciółmi, nawet kosztem strefy prywatnej. Mając komfort możliwości urządzenia małego przyjęcia czy ugoszczenia kogoś na dłużej, bardziej przywiązujemy się do miejsca, w którym mieszkamy.

A jak Wy pielęgnujecie miłość do swojego domu?

2 komentarze:

 1. Zgadzam się, że człowiek w domu jest najważniejszy :)
  Zdjęcia też są dobrym pomysłem na dekoracje.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wszystkim co robimy drugi człowiek jest najważniejszy..

   Usuń