piątek, 28 sierpnia 2015

Miejsce do pracy
Tematyka miejsca do pracy w domu jest powszechnie znana i szeroko opisywana w blogosferze i na portalach wnętrzarskich. Jednak zawsze chętnie sięgam po nową porcję ciekawych inspiracji.

Niezależnie od tego czy gabinet jest wydzielonym, odrębnym pomieszczeń (szczęściarze, którzy posiadają taki pokój) czy kątem lub aneksem w przestrzeni dziennej lub sypialnianej, aranżując miejsce do pracy zawsze zwracam uwagę na 3 najważniejsze aspekty:


1. Wygodne biurko

Aby mebel spełniał dobrze swoją rolę powinien mieć 120-160 cm szerokości i 60-80 cm głębokości. Jeżeli nie ma miejsca na tak obszerne biurko warto zadbać o porządek i minimalną ilość sprzętu na blacie, stoliku czy sekretarzyku, którym dysponujemy. Unikniemy zagracenia przestrzeni do pracy dzięki półkom, szafkom i szufladom pod lub nad biurkiem oraz wszelkiego rodzaju organizerom, segregatorom i pudełkom. Im mniej chaosu wokół biurka tym łatwiej o skupienie i konstruktywną pracę. Stawiajmy na minimalizm.

2. Ergonomiczne krzesło

Najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalne i funkcjonalne, odpowiednio wyprofilowane krzesło biurowe z zagłówkiem, podłokietnikiem, regulowanym oparciem i siedziskiem. Posiadające mechanizm synchroniczny i wahadłowe oparcie. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taki fotel, wybierajmy przede wszystkim meble z ergonomicznym, obszernym oparciem. To absolutne minimum do wygodnego siedzenia podczas pracy.


3. Właściwe oświetlenie

Najwygodniej i najprzyjemniej pracuje się w sąsiedztwie okna, przez które wpada naturalne światło. Najbardziej optymalnym ustawieniem jest prostopadłe do okna, bokiem biurka przeciwległym do piszącej ręki. Jeżeli miejsce do pracy znajduje się we wnęce, korytarzu lub wydzielonej, ciemnej przestrzeni, zadbajmy o dobre oświetlenie sztuczne, które nie będzie męczyło naszego wzroku i będzie sprzyjało komfortowej pracy. Bez względu na lokalizację domowego biura, niezbędna jest biurkowa, regulowana lampka.Dla tych, którzy wiele godzin spędzają pracując przy komputerze mała podpowiedź. Rysunek poniżej przedstawia jak właściwie zagospodarować swoje miejsce pracy w trosce o swój kręgosłup,wzrok i komfort użytkowania.


 Rys. źródło


I trochę inspiracji na pomysłowe i kreatywne aranżacje miejsca do pracy w domu.

 Źródło zdjęć: 1001 ładnych rzeczy

7 komentarzy:

 1. Bardzo fajne inspiracje! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość z tych inspiracji wydaje się tylko dobrze wyglądać i z praktyczną przestrzenią roboczą ma niewiele wspólnego. Mimo to inspiracje są warte rozwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zebrałam inspiracje zarówno dla tych, którzy korzystają z biurka rekreacyjnie (np. szybkie sprawdzenie maila) jak i tych, którzy spędzają przed komputerem wiele godzin.

   Usuń
 3. ktoś wie co to za krzesło?

  http://1.bp.blogspot.com/-YoQ_FuGjr5I/Vd8Qo4_zFyI/AAAAAAAABt0/vtuFPbD7MO0/s1600/987fb389caf3b638d63e27278209eac3.png

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu znajdziesz podobne tylko bez kółek: http://nshome.pl/krzesla-fotele/3151-krzeslo-omg-skorzane-brazowe.htm ewentualnie to: http://www.superwnetrze.pl/krzeslo-king-bath-eames-epc-dsr-ekoskora-braz-mleczna-czekolada,t108589.html

   Usuń
 4. Ach biurka - miejsce pracy w domu jest cudowne. Ja moje dopiero buduję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też jestem jeszcze przed tworzeniem swojego kąta do pracy w nowym mieszkaniu :)

   Usuń