wtorek, 28 lipca 2015

Wnętrza z planów filmowych

Muszę się do czegoś przyznać. Nie potrafię oglądać filmu czy serialu w tradycyjny sposób, skupiając się tylko i wyłącznie na fabule, grze aktorskiej i wartości artystycznej dzieła. Swoją uwagę w pierwszej kolejności koncentruję na wnętrzach, w których rozgrywa się akcja. To przychodzi bezwiednie i chyba jest przejawem  mojego "skrzywienia" zawodowego.

Jest wiele tytułów filmowych, których scenografia szczególnie zapadła mi w pamięć. Wybrałam kilka z nich.

1. "Autor widmo"  
(źródło zdjęć Walter Knoll)

Akcja przebiega w głównej mierze w nowoczesnym, niezwykle surowym i luksusowym wnętrzu domu posadowionego w nadmorskiej scenerii. Modernistyczną bryłę budynku w doskonały sposób skomponowano z otaczającym go krajobrazem. Ogromne przeszklenia potęgują wrażenie jedności i przenikania się wnętrza domu z bezkresną naturą za oknem. Stonowana, wręcz mroczna kolorystyka, geometryczne formy ekskluzywnych mebli oraz sztuka współczesna wyeksponowana na betonowych ścianach nadaje wnętrzu wysmakowanego stylu o powściągliwym charakterze.
2. "Seks w wielkim mieście 2
(źródło zdjęć Hooked on Houses)

Uwielbiam wnętrze nowojorskiego mieszkania głównej bohaterki serialu. Jednak jeszcze większe wrażenie zrobił na mnie apartament Carrie i Biga w wersji filmowej. Jego wnętrze, a w szczególności salon i kuchnia, to przykład wysublimowanego stylu oraz doskonałej kompozycji kolorów i form. Strefę wypoczynku tworzą proste, klasyczne meble połączone z fantastycznym stolikiem retro. Całość zestawiona z elegancko wykończonymi podłogami i ścianami oraz barwnymi akcentami w postaci detali. Największym smaczkiem apartamentu jest jednak jego kuchnia z przepięknymi błękitnymi płytkami między szafkami. Zabudowa ma powściągliwy i trochę męski wyraz, nawiązujący do estetyki w stylu vintage.


3. "Dom nad jeziorem
(źródło zdjęć Hooked on Houses)

Dom głównego bohatera, skądinąd architekta, to dom marzenie. Idealna lokalizacja, otwarte przestrzenie i zapierające dech w piersiach widoki. Prosta, wręcz czytelna, ażurowa konstrukcja budynku nadaje wnętrzu lekkości, przestronności, zacierając granicę pomiędzy architekturą i krajobrazem. To doskonały przykład szklanego domu, który sprawia wrażenie zawieszonego nad ziemią. Wnętrze, w którym człowiek łapie oddech a poszczególne strefy funkcjonalne przenikają się niezauważalnie. Miejsce sprzyjające twórczej pracy, wyciszeniu i wypoczynkowi.
4. "Californication 
(źródło zdjęć Design milk)

Tym razem wnętrze z planu serialowego, gdzie główną rolę odgrywa wyrafinowane zestawienie betonu i drewna. Dom zaprojektowany z pełną konsekwencją i świadomością funkcji i formy. Także tu widzimy całkowite otwarcie na przestrzeń zewnętrzną z pięknie zaaranżowaną zielenią. Zwraca uwagę doskonała umiejętność operowania strukturą i światłem. To wnętrze o minimalistycznym charakterze, wyważone pełne świeżości i przestronności.  
Na koniec mała podpowiedź. Jeśli chcecie wprowadzić do swojego wnętrza kalifornijski klimat ze wspomnianego wyżej serialu zerknijcie na najnowszą kampanię Westwing "Mieszkanie na fali". Znajdziecie tam wiele ciekawych przedmiotów idealnych do letnich aranżacji.

 (źródło zdjęcia Westwing)

8 komentarzy:

 1. Mogłabym z marszu zamieszkać w tym domu nad jeziorem :) pozdrawiam Marta

  OdpowiedzUsuń
 2. Też tak mam. Oglądając film widzę ciekawe przedmioty, dobre materiały, no i oczywiście całe wnętrza też mnie intrygują. To na pewno spaczenie zawodowe. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale Cię rozumiem. Czasem łapię się jeszcze na tym, że analizując jakieś filmowe wnętrze myślę "genialny pomysł..czemu ja tego nie wymyśliłam" ;)

   Usuń
 3. Apartament Carrie i Biga.. Dziękuję za te zdjęcia :) Ja nie z branży, ale te wnętrza też zawsze podziwiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ha! Popatrz,ostatnio wpadłam na taki sam pomysł na post! Też nie mogę się skupić na żadnym filmie, bo ciągle moją uwagę odwraca to magiczne tło :-D Wpadłyśmy na podobny post praktycznie w tym samym czasie, chociaż ja nie pomyślałam o tych filmach, które Ty wybrałaś, mimo że je widziałam- za dużo chyba jednak tych dobrych pozycji z dobrym wnętrzem w tle :-P "Autor- Widmo" uwielbiam, rzeczywiście dom jest niezły! Ja wybrałam 10 innych filmów, choć i jeden również z McGregorem (Debiutanci). Pozdrawiam, Paulina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie zapomniałam o rewelacyjnych wnętrzach w filmie "Dwa dni w Nowym Jorku"...dzięki za przypomnienie :)...a "Debiutantów" nie znałam...

   Usuń