niedziela, 7 czerwca 2015

7 sposobów jak zaoszczędzić urządzając mieszkanie




Okres wiosenno-letni jest czasem kiedy najczęściej decydujemy się na przeprowadzenie remontu lub prac wykończeniowych w nowo zakupionym mieszkaniu. Zawsze  przy tego rodzaju przedsięwzięciu pojawia się kwestia finansowa. Większość z nas liczy każdą złotówkę i szuka możliwości rozdysponowania ograniczonego budżetu domowego. Postaram się podpowiedzieć w jaki sposób zaoszczędzić i gdzie szukać oszczędności urządzając swoje mieszkanie.

1. ZATRUDNIJ ARCHITEKTA
Pierwsza moja myśl kiedy rozważam finansową stronę inwestycji. Nie dlatego, że sama jestem architektem, ale dlatego, że wiem jak współpraca z projektantem może zaowocować przemyślanym, ergonomicznym i pozbawionym błędów wnętrzem. A wiadomo, że każda dodatkowo zmiana czy naprawianie uchybień spowodowanych niewiedzą, brakiem wyobraźni czy złą koncepcją może słono kosztować. Dodatkowo architekci współpracują z firmami i sklepami, dzięki czemu mogą zaoferować swojemu inwestorowi korzystne ceny i rabaty. Sama niedawno rozpoczęłam kooperację z największą hurtownią płytek ceramicznych i armatury w moim mieście i mogę proponować swoim klientom zniżki na zakupy.

2. MAJSTER Z POLECENIA
O dobrej ekipie remontowej pisałam już w tym poście. Powinniśmy korzystać z  usług majstra, którego znamy lub którego efekty prac mieliśmy okazję oglądać. Pod żadnym pozorem nie należy brać "specjalisty" z gazety, bo mamy wówczas niemal 100% pewność, że trzeba będzie wzywać kogoś do poprawienia źle wykonanej roboty, co podwaja koszty, rozciąga w czasie inwestycję i nadszarpuje nasze nerwy. Jeżeli decydujemy się na punkt pierwszy z listy, czyli zatrudnienie architekta, często otrzymujemy w pakiecie lub w ramach polecenia solidną ekipę wykończeniową, która doskonale rozumie się z projektantem i bez problemu zrealizuje najbardziej skomplikowany projekt. W przypadku gdy sami tworzymy koncepcję swojego wnętrza, uczciwy i kreatywny majster pomoże nam wykonać i urzeczywistnić wizję idealnej przestrzeni mieszkalnej.

3. ZAKUPY PRZEZ INTERNET
Nie od dziś wiadomo, że kupując w sieci nie płacimy marży sklepów oraz mamy dostarczony towar bezpośrednio do domu. Ponad to w internecie możemy znaleźć  dosłownie wszystko wybierając z szerokiego asortymentu producentów i dystrybutorów. Wirtualne zakupy mają też mankament. Nigdy do końca nie wiemy co kupujemy, gdyż piękne zdjęcie na stronie internetowej nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny materiałów lub przedmiotów. Oczywiście mamy możliwość zwrotu zakupionego towaru, którym nie jesteśmy usatysfakcjonowani, jednak wymaga to od nas dodatkowego wysiłku i bywa czasochłonne.

4. MEBLE NA ZAMÓWIENIE
Zabudowa robiona na zamówienie często bywa droższa od tej gotowej w sklepie meblarskim czy marketach budowlanych, często produkowanej taśmowo. Jednak meble wykonane pod wymiar, idealnie dopasowane do naszych potrzeb i umożliwiające pełne wykorzystanie i zagospodarowanie przestrzeni w finalnym rozrachunku przynoszą nam oszczędności. Zamiast kilku mniejszych, przypadkowych szaf lub komód możemy mieć jedną konkretną i wygodną zabudowę.

5. JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ
Warto zainwestować w materiały dobre gatunkowo, z wyższej półki i od sprawdzonych producentów. Należy uwzględnić, iż raz porządnie zrobiona np. podłoga będzie służyła nam na lata i pięknie zdobiła nasze wnętrze. Pamiętajmy, że remont posadzki jest inwestycją kosztowną i trudną w realizacji. Podobnie jak wykończenie łazienki surowcami najwyższej jakości w rezultacie da nam większe oszczędności niż wymienianie wszystkiego po kilku latach. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wykończyć lub remontować wszystkiego od razu, rozłóżmy to na raty, zaczynając od płaszczyzn podłóg i ścian, kończąc na meblach.

6. BOHATER W SWOIM DOMU
Jak głosi reklama znanego marketu budowlanego warto stać się bohaterem w swoim domu, zrobić coś samodzielnie i wzbudzić podziw wśród członków rodziny. Jeśli mamy doświadczenie i wiedzę aby część prac wykończeniowych lub remontowych wykonać we własnym zakresie, warto to uczynić. Mniej wprawionym i zorientowanym radzę nie eksperymentować. Poprawki lub naprawa kosztują podwójnie, nie licząc zużytego materiału.
Zaoszczędzić można również na meblach, odrestaurowując czy odświeżając stare, które posiadamy w domu i nadając im drugie życie (w ten sposób zrobimy krzesła do kuchni). Opłaca się także wykonanie własnoręcznie drobnych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. W internecie znajdziemy mnóstwo pomysłów na domowe DIY (jeden z moich tutaj)


7. ZMIANY NA BUDOWIE
Jeżeli decydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera warto wprowadzić zmiany w układzie ścian czy instalacji jeszcze na etapie budowy. Wówczas kiedy mieszkanie zostanie nam przekazane wystarczy wykonać prace wykończeniowe bez konieczności burzenia czy przerabiania. W przypadku, gdy trudno nam wyobrazić sobie w przestrzeni mieszkanie, które oglądamy na papierze w biurze sprzedaży, zalecam zatrudnienie architekta. Zaprojektuje całe wnętrze i przewidzi wszystkie koniecznie zmiany i rozwiązania.



3 komentarze:

 1. Zdecydowanie pomalowany samodzielnie pokój albo odnowiona własnoręcznie komoda daje dużo radości i satysfakcji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja od dziecka sama malowałam ściany. Dobrze, że miałam wyrozumiałych rodziców i pozwalali mi demolować pokoje, i malować wszystko co się da :) teraz mam wprawę i większość prac robię sama bo dalej to uwielbiam jest dużo taniej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się nazywa mądrość rodziców, którzy nie ograniczali kreatywności dziecka.
   Ja sama coraz częściej zerkam i sięgam po różne narzędzia oraz materiały, aby zrobić coś własnoręcznie.

   Usuń