czwartek, 26 lutego 2015

10 przykazań dobrze urządzonej łazienki
Jestem na etapie aranżowania swojej nowej łazienki. Przy okazji projektowego wyzwania postanowiłam spisać listę zasad, którymi kieruję się urządzając tego rodzaju pomieszczenia. Oto moich 10 przykazań dobrze zaplanowanej łazienki:

1. Ergonomia
czyli rozwiązania wygodne, praktyczne i dostosowane do potrzeb użytkownika. Aby łazienka była funkcjonalna warto zachować odpowiednią przestrzeń wokół i odległości między poszczególnymi sanitariatami. Poniżej mała ściąga.

 Przestrzeń przed sanitariatamiOdległości między sanitariatami


2. Optyczne powiększenie
czyli duże płaszczyzny luster dodające wizualnie wnętrzu dodatkowej przestrzeni i tworzące efekt głębi pomieszczenia.

3. Dwa w jednym
czyli wanna z funkcją prysznica. W przypadku kiedy nie ma możliwości zainstalowania w łazience obu sanitariatów a jest miejsce na wstawienie wanny, warto zaaranżować ją z przesłoną prysznicową i deszczownicą.

4. Wolne ściany
czyli wykańczanie ściany płytkami ściennymi lub innymi wodoodpornymi okładzinami tylko "mokrych" stref łazienki wokół wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki. Powierzchnię reszty ścian można pomalować farbą odpowiednią do wilgotnych pomieszczeń.

5.  Nie na wejściu
czyli umiejscowienie sedesu, w miarę przestrzennych możliwości, nie na wprost drzwi. Zdecydowanie przyjemniej wchodzi się do łazienki na umywalkę, wannę lub ścianę dekoracyjną.

6. Bez wystawy
czyli dużo pojemnych szafek i szuflad do przechowywania wszystkich łazienkowych akcesoriów i kosmetycznych bibelotów. Łatwiej utrzymać porządek w pomieszczeniu i uniknąć efektu zagracenia.

7. Iluminacja
czyli właściwie dobrane i funkcjonalne oświetlenie główne oraz przy lustrze nad umywalką. Punktami świetlnymi możemy podkreślić wydzielone strefy łazienki.

8.  Na wysokości
czyli stosowanie sanitariatów i zabudów podwieszanych, dzięki którym łatwiej utrzymać porządek na podłodze, a jej powierzchnia wydaje się większa.

9. Wielkość ma znaczenie
czyli do małych pomieszczeń warto wybrać duże płytki, nadające wnętrzu wizualnej przestrzeni. Im większe płytki, tym mniej mamy fug czyli podziału płaszczyzn podłogi i ścian.

10. Strefa grzewcza
czyli duży, wygodny grzejnik drabinkowy, który zapewnia komfort cieplny w łazience i na którym z łatwością wysuszymy ręczniki.

 

4 komentarze:

 1. Piękna jest ta łazienka na zdjęciu. To Twój projekt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) projekt łazienki jest mojego autorstwa.

   Usuń
 2. co to za mozaika?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mozaika Dunin Black&White Pure B&W Star 15

   Usuń