poniedziałek, 29 grudnia 2014

W gniazdku siła


 źródło: www.yankodesign.com, projekt Meysam Movahedi


Gniazdek elektrycznych nigdy za wiele. Tak mawia mój majster. Oczywiście we wszystkim trzeba mieć umiar i nie należy przyozdabiać kontaktem każdej ściany. Niemniej jednak jest to problematyka dotycząca każdego domu. Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy zmagają się na co dzień z gąszczem kabli i ciągnących się po podłodze przedłużaczy. Dlatego szczególną uwagę zwróciłam na właściwe i wygodne rozmieszczenie w mieszkaniu gniazd elektrycznych.
W pierwszej kolejności rozplanowałam źródła zasilania do wszystkich sprzętów AGD i RTV. W kuchni gniazdka będą na wysokości odpowiedniej dla danego wyposażenia: 
- piekarnik i lodówka - 20 cm;
- zmywarka (nie bezpośrednio za nią) - 50 cm; 
- płytka indukcyjna (siła)- 80 cm;
- mikrofala (u nas) - 140 cm;
- okap - 180 cm.
Oprócz tego będziemy mieli trzy podwójne gniazdka nad blatem roboczym na wysokości 110 cm od podłogi. Na ścianie ze sprzętem RTV wszystkie gniazda znajdą się na wysokości 20 cm, a kable będą rozprowadzone w kanale wpuszczonym w ścianę. W garderobie zaprojektowałam zasilanie do pralki.
Kolejnym etapem było umiejscowienie kontaktów użytku codziennego. Będą one służyć podłączeniu dodatkowych elementów oświetlenia, odkurzacza, ładowarek, choinki itp. W łazience przewidziałam gniazdko nad blatem umywalkowym do zasilania np. suszarki.
Ważnymi punktami elektrycznymi są gniazda internetowe. Te ulokowałam w garderobie i większej sypialni. W części przedpokoju i łazience przewidziałam elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wyznaczyłam dla nich najwygodniejsze miejsce zasilania. Domofon w naturalny sposób znalazł się przy drzwiach wejściowych.3 komentarze:

 1. Jest taka zasada - im więcej gniazdek, tym mniej przedłużaczy pod nogami. :)
  Uważam, że 20cm od podłogi w kuchni to zdecydowanie za mało.
  I należy pamiętać, że do gniazdek powinien być swobodny dostęp w każdej chwili (np. nie za lodówką, czy za szafą), ale o tym się zapomina, no i brzydko wygląda.
  A także mam nadzieję, że gniazdko w łazience przy umywalce będzie oddalone o ok. 60cm od baterii.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kuchni przy podłodze będzie tylko jedno gniazdko. Te pod blatem jadalnianym przewidziałam na wysokości 50 cm. Do większości gniazdek w domu będzie swobodny dostęp. W łazience źródła zasilania zaprojektowałam wystarczająco oddalone od baterii umywalkowej :)

   Usuń
 2. Jeśli ciągniesz kable pod listwami, gniazdka możesz dodawać w ostatniej kolejności. To bardzo dobry patent!

  OdpowiedzUsuń